Blog o muzyce
Odmiany muzyki popowej
Odmiany muzyki popowej

Odmiany muzyki popowej


Muzyka pop, czyli muzyka powszechna, popularna z czołowymi hitami granymi non stop w radio, to dzisiaj pojęcie muzyczne naprawdę bardzo szerokie, jakie odznacza się przede wszystkim posiadaniem rozlicznych podgatunków. Wśród nich warte wyróżnienia i omówienia są j-pop, latynoski pop czy brit pop. Wszystkie omówimy poniżej.
J-pop

Jest to nazwa skrótowa od pełnego wynajem koncentratorów tlenu określenia japoński pop, która wprowadzona została po to, aby cywilizacje zachodnie miały łatwiejszy sposób określania owych brzmień. Termin j-pop po raz pierwszy użyła natomiast radiostacja J-Wave i tak już zostało w kontekście opisu japońskiej muzyki popularnej nawiązującej do gatunków trochę rockowych, ale też mających wiele wspólnego z hip-hopem, dance, czy soul.

Pop latynoski
To następny istotny i bardzo szeroko dziś na świecie rozpowszechniony rodzaj dźwięków, które podrywają do tańca, a także niosą z reguły pozytywne emocje. Nie są to raczej melancholijne kawałki, a bardzo rytmiczne, taneczne, wesołe, radosne. To inaczej latin pop z języka angielskiego, nawiązujący do klimatu gorącej i słonecznej Hiszpanii, flamenco, a także mentalności Ameryki Łacińskiej. Jest tak wiele wpływów salsy, widać powiązania z merengue, tango czy cumbią.

Brit pop
To styl muzyczny, jaki jest nurtem rozwijającym się w Wielkiej Brytanii począwszy od lat dziewięćdziesiątych. Wśród typowych gwiazd brit popu są między innymi Coldplay, Keane, Supergrass, The Boo Radleys, Placebo, czy Oasis, Ian Brown, bądź Travis i Blur. Inspiracją dla tych grup muzycznych okazały się kapele z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych typu The Beatles oraz The Kinks.