Blog o muzyce
Muzyka pop
Muzyka pop

Muzyka pop

Muzyka pop, czyli popowa, to inaczej dźwięki popularne, które na dziś dzień są rozumiane w bardzo szerokim kontekście, ponieważ melodie zaliczane do pop mocno ewoluowały na przestrzeni czasu. Dzisiaj w zasadzie mianem popularnego gatunku można określić wszystkie typy muzyki rozrywkowej.

Jako pop rozumie się trochę miękki, lekki styl muzyczny, który nie ma ciężkich brzmień jak na przykład grunge czy rock. Jest to gatunek bardzo melodyjny, prosto skonstruowany, szerszy w swej konwencji niż wąskie odłamy typu blues. Używa się tam wielu studyjnych technik nagrania, a także dużo syntezatorów. To delikatniejsza muzyka niż ostre dźwięki rocka czy punku. To typowa muzyka rozrywkowa, na dyskotekę, do radia, do słuchania na co dzień i jadąc autem. Encyklopedie muzyczne generalizują, iż mianem pop współcześnie można nazywać wszystkie rodzaje muzyki rozrywkowej. Nie ma tu większego znaczenia styl artystyczny, wizerunek wychodzącego na scenę i to, o czym śpiewa. Nie ma tu często zbyt głębokich wartości.

Cechą charakterystyczną dla muzyki pop okazuje się wiele krótkich partii muzycznych, jakie są odgrywane z wykorzystaniem gitary elektrycznej. Jest w tych utworach wiele perkusji, wokal, bas, a także powtarzający się wielokrotnie refren, który musi wpadać w ucho, być chwytliwy, często jego słowa stanowią natomiast tytuł utworów. W obrębie popu wyróżnia się szereg rozlicznych rodzajów gatunków muzycznych typu brit pop, japoński pop, avant pop, dream pop, cellege rock, indie pop, pop symfoniczny, noise poop, jangle pop, synth pop, power pop, psychedelic pop, progressive pop.