Blog o muzyce
Muzyka współczesna
Muzyka współczesna

Muzyka współczesna

Charakteryzując gatunki muzyczne, warto wspomnieć o muzyce współczesnej, która towarzyszy naszym obecnym pokoleniom. Czym się ona wyróżnia i na czym się opiera w swych cechach typowych? Spójrz w dalsze fragmenty.

Muzyka współczesna jest najprościej mówiąc, muzyką dzisiejszą. Potocznie to wszystko to, co powstaje od początku dwudziestego stulecia po dziś dzień. Zdaniem muzykologów, terminem stanowiącym synonim muzyki współczesnej jest muzyka modernistyczna. To także awangardowe brzmienia, które są po prostu nowoczesne w swych dźwiękach. Warto wiedzieć, że ten styl znajduje niesamowicie szeroki odbiór ze strony publiczności, mając ogrom fanów. Z pojęciem muzyki współczesnej łączy się także niejako muzyka klasyczna, czyli poważna. Wydawać by się mogło, że to przeciwieństwo naszych obecnych brzmień, a jednak duże powiazania tu występują i wynika to z faktu, iż muzyka poważna dała podwaliny muzyce współczesnej, która to z klasycznych dźwięków ukształtowała się. I tam w zakresie muzyki współczesnej bardzo ważne są pojęcia surrealizm, futuryzm, prymitywizm, neoklasycyzm, impresjonizm, ekspresjonizm, witalizm, spektralizm, muzyka stochastyczna, minimalizm, serializm, muzyka dodekafoniczna, bruityzm, muzyka graficzna.

Muzyka współczesna wielokrotnie spotykała się z mocną krytyką ze strony badaczy dawnych czasów, którzy uznali, że są w niej nieścisłości, a twory wpisujące się w jej kategorię i ramy, po prostu są pełne rozbieżności i przyzwyczajeń indywidualnych muzyków, których nie było w silnie zdyscyplinowanej muzyce klasycznej, poważnej. W szczególności taka krytyka wiązała się z końcówką dziewiętnastego wieku i prawdopodobnie to ona przyczyniła się do tego, że zaczęto separować muzykę na dwie podstawowe grupy – muzyka poważna oraz muzyka współczesna.