Blog o muzyce
Muzyka house
Muzyka house

Muzyka house

Muzyka house to gatunek elektronicznych brzmień, który stworzony został w latach osiemdziesiątych minionego wieku, stanowiąc jeden z najpowszechniejszych typów dźwięków w Chicago. Miało to miejsce na przełomie roku 1985 oraz 1986. To typowo klubowa muzyka, która w dużym stopniu wywodzi się z rytmów muzyki disco.
W house zapożyczono sporo z muzyki typowej dla lat siedemdziesiątych. Widać tam także sporo wspólnego z euro disco oraz electro, soul, italo disco czy nawet rapem. Wiele zaczerpnął house od dub, synth popu czy jazzu i groove. To także powiązanie z funkiem. Samo nazewnictwo house wywodzi się zaś z nazwy klubu Warehouse. By styl tu opisywany mógł powstać, konieczne okazało się wykorzystanie technik samplingu. Było to typowe dla lat siedemdziesiątych.

Muzyka o której mowa wyróżnia się wstawkami śpiewanymi, ale jest ich zdecydowanie mało, bowiem dominujące i najważniejsze są rytmy taneczne. Kluczowa jest także linia melodyczna, jaka musi być związana z intrumentalnym brzmieniem związanym nierzadko z dźwiękami gitarowymi, perkusyjnymi, fortepianem a nawet skrzypcami. W muzyce house standardem okazuje się tworzenie utworów – remixów. Są one wersjami dub, a w nich najważniejszy jest wtedy bas, bowiem linia basowa wysuwana jest na pierwszy plan.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, muzyka house zrodziła się w latach siedemdziesiątych, a miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie na punkcie tych brzmień oszalały miasta typu Chicago czy też Nowy Jork. Muzyka disco opierała się na kluczowej roli miksowania.