Blog o muzyce
Muzyka disco
Muzyka disco

Muzyka disco

Muzyka disco to inaczej muzyka dyskotekowa, która wykazuje bardzo silne powiązanie z muzyką dance, czyli taneczną, klubową. Jest to jedna z odmian gatunku popularnego, czyli w skrócie popu.
Czym się wyróżnia disco i zarazem czym się różni od omówionego we wcześniejszej zakładce naszego serwisu gatunku dance? Po pierwsze, jest to rytmiczna muzyka, ale mimo iż typowo taneczna, łączona również ze śpiewem. Utwory tego rodzaju zaczęły się pojawiać w klubach nocnych Ameryki w drugiej połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia i popularne są po dziś dzień, będąc non stop grane w miejscach rozrywki. Cechami charakteryzującymi muzykę tej kategorii jest zwłaszcza metrum 4/4, które nie jest akcentowane, zaś uatrakcyjnione poprzez bęben basowy odgrywający w rytmicznym takcie wszelkie ćwierćnuty więc mowa tu o tak zwanej technice four to the floor. Dominują dźwięki o długościach ósemkowych.

Do największych przedstawicieli muzyki disco zaliczyć trzeba między innymi takich popularnych wykonawców jak Donna Summer, Eruption, Saragossa Band, A La Carte, ABBA, Baccara, Bee Gees, Gibson Brothers, Liv’, Silver Convention, Village People, Boney M., La Bionda, Amanda Lear i wielu innych. Muzyka disco jest znana od wielu dekad, a jak wyżej napisaliśmy, jej ojczyzną są Stany Zjednoczone. To tam w pierwszej kolejności zaczęto kształtować styl disco, który był najpowszechniejszy zwłaszcza w środowiskach społeczności latynoskiej oraz afroamerykańskiej. Podstawą do wyklucia się owego podgatunku muzyki tanecznej jaką jest współczesne disco okazała się muzyka soul, ale też funk i zdaniem licznych ekspertów- psychodelia oraz salsa.