Blog o muzyce
Funk Rock
Funk Rock

Funk Rock

Muzyka funk rock jest gatunkiem z obszaru funk tradycyjnego. Jej kolebką jest Kalifornia. Nurt ten stworzono w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i przetrwał on po dziś dzień. Kto reprezentuje ten styl muzyczny? Poczytaj w dalszych fragmentach.

Chcąc opisać rozwój muzyki jaką jest funk rock, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, że za ojca tej odmiany uznaje się legendę – Jimiego Hendrixa. To on połączył dźwięki typowo rockowe, a także psychodeliczno-rockowe z funkiem w dzisiejszym jego rozumieniu. W ten sposób powstał chociażby kultowy kawałek Little Miss Lover. Miało to miejsce w 1967 roku. To jedna z wcześniejszych kombinacji, która sprawiła, że funk w ogóle zaczął funkcjonować i dostrzeżono, że taki twór muzyczny może być całkiem ciekawy. Niewiele później Jimi Hendrix zdecydował się przygotować swój kompletny album i mowa tu o Band of Gypsys, który był płytą nagraną na żywo. W niej dostrzeżono bardzo duże wpływy funku. W szczególności mocno funkowy jest utwór Power of Soul. Podobne brzmienie ma także First Rays of the New Rising Sun. Tak powstał funk rock, który znany jest po dziś dzień i który w dużym stopniu przyczynił się do zmian w dotychczasowym wyglądzie klasycznej muzyki rockowej.

Pionierem funk rocka okazała się Wielka Brytania, bowiem to tam w latach siedemdziesiątych muzyka ta zaczęła mocno ewoluować. Następne zespoły oparte w swej twórczości na charakteryzowanym gatunku to między innymi Led Zeppelin oraz David Bowie czy Trapeze i The Rolling Stones.